تجهیزات فعال شبکه

یک شبکه کامپیوتری کامل و پایدار، نیازمند داشتن تجهیزات مناسب است. به طور کلی تجهیزات شبکه به دو دسته اکتیو یا فعال و پسیو یا غیر فعال تقسیم بندی می شوند. در واقع تجهیزاتی که برای انتقال اطلاعات نیاز به جریان برق دارند تجهیزات اکتیو و در مقابل تجهیزاتی که جهت انتقال احتیاجی به برق ندارند تجهیزات پسیو گفته می شود.

در ادامه با برخی از این تجهیزات آشنا می شویم…

  1. سرور (server)

سرور (سرویس دهنده) یک قطعه اکتیو است و به کامپیوتر مرکزی گفته می شود که به بقیه کامپیوترها یا کلاینت ها “Client” سرویس می دهد. سرورها باید همیشه روشن باشند که شبکه از کار نیفتد.

در تعریف متداول، سرور، کامپیوتری نامیده می شود که در جهت ارائه خدمات به کامپیوترها یا سیستم های سخت افزاری متصل به شبکه، ایجاد گردیده است.

در وب، وب سرور کامپیوتری است که ارائه دهنده ی خدمات در صفحات HTML است. مرورگر کامپیوتر شما در واقع مانند کاربریست که فایل های HTML را از وب سرور درخواست می کند.

همچنین سرور را می توان برنامه ای تعریف کرد که در انتظار دریافت پیامی از کاربر (در همان کامپیوتر یا کامپیوتر دیگر) است تا خدماتی را برای آنها انجام دهد (کامپیوتری برای پردازش درخواست ها و رساندن اطلاعات به دیگر کامپیوترها (کاربرها) بر روی یک شبکه ی محلی یا اینترنت).

و همچنین هزاران تعریف سخت افزاری و یا نرم افزاری دیگر در مورد سرور ها که نشان دهنده ی گستردگی این موضوع می باشد.

انتخاب یک سرور مناسب؟

امروزه برای از بین بردن نگرانی های مدیران مجموعه ها در مورد پشتیبانی و نگهداری سیستم های مجموعه خود و ایجاد یک شبکه امن، تیم های فناوری متعددی بوجود آمده است.

شرکت رایا فناوری بهستان کسری با سابقه چندین ساله در امر شبکه و خدمات مربوط به آن و همچنین بهره مندی از یک تیم متخصص، بهترین گزینه برای پاسخ به نیاز شما در این امر می باشد.

2. سوئیچ شبکه (Network Switch)

سوئیچ یکی از سخت افزارهای شبکه است که وظیفه آن انتقال بسته های دیتا از یک دستگاه به دستگاهی دیگر در شبکه می باشد. این وسیله می تواند دستگاه های مختلفی همچون کامپیوتر، پرینتر، اسکنر، فکس و … را به یکدیگر متصل نموده و امکان ارسال و دریافت داده ها را بین این دستگاه ها فراهم آورد.

درواقع سوئیچ شبکه یک قطعه ی اکتیو به شمار می رود که تمام کامپیوتر های یک شبکه را به یکدیگر متصل می کند. بدون وجود سوئیچ در بسیاری از مواقع، نمی توان به اهداف خود در توسعه شبکه دست یافت

3. روتر (Router) یا مسیریاب:

روتر یکی دیگر از تجهیزات اکتیو شبکه می باشد که چندین شبکه کامپیوتری را از طریق اتصالات سیمی یا بدون سیم به یکدیگر متصل می‌کند. روتر‌ها بهترین مسیر را برای ارسال اطلاعات بین دو شبکه محلی محاسبه می‌کنند. هر روتر حداقل به دو شبکه یا بیشتر متصل می‌شود. این دو شبکه می‌توانند از یک سو شبکه محلی و از سوی دیگر شبکه اینترنت باشند.

اجزاء تشکیل دهنده روتر

از آنجایی که روتر ها نیز مشابه کامپیوتر هستند، قطعات مشابهی در آن ها وجود دارد، از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده روتر ها عبارتند از:

  • CPU
  • مموری (Flash): در نقش حافظه دستگاه است.
  • NVRAM : در دستگاه های سیسکویی وجود دارد. فایل ایمیج سیستم عامل از این قسمت وارد RAM میشود تا عملیات boot شدن روتر انجام شود.
  • RAM
  • اینترفیس های شبکه

4. مودم (modem)

مودم دستگاهی سخت افزاری برای دریافت و تبدیل داده های دیجیتال به آنالوگ و بالعکس را بر عهده دارد که از دیگر تجهیزات فعال میباشد

نام مودم از ابتدای واژه های Modulator  و Demodulator  (مودلاتور و دمودولاتور) گرفته شده است و در ابتدا تنها نقش مدوله و دمودله کردن سیگنال ها را در یک اتصال بر عهده داشتند، اما از آن زمان کاربرد مودم تغییرات فراوانی کرده است. بنابراین نام مودم تنها پیشینه ای تاریخی دارد و کاربرد واقعی آن را مشخص نمی کنند.

مودم چگونه کار می کند؟

زمانی که مودم در حال برقراری اتصال است صداهای جیغ مانندی از آن به گوش خواهد رسید. اینها سیگنالهای دیجیتالی هستند که از طرف کامپیوتر مبدا (درخواست کننده برقراری اتصال) ارسال شده و به صداهای قابل شنود Modulate می شوند (به سیگنالهای آنالوگ صدا تبدیل می شوند). مودم برای نمایش رقم 1 یک Tone قویتر (صدای بلندتر) و برای نمایش رقم 0 یک Tone ضعیفتر می فرستد

5. رک (rack)

رک یکی دیگر از تجهیزات فعال شبکه است که برق وصل می شود و تمامی دیگر تجهیزات جهت داشتن نظمی خاص درون رک قرار می گیرند.

نمونه هایی از تجهیزات پسیو یا غیر فعال شبکه میتوان پریز شبکه، کابل شبکه ، داکت و… نام برد.